Odaberite
Potpisan ugovor za energetsku obnovu društvenog doma u Novoj Vesi, vrijednost 314 tisuća kuna

Općina Petrijanec dobila je bespovratna sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj za projekt „Energetska obnova zgrade Društvenog doma na adresi Ljudevita Gaja 1, Nova Ves Petrijanečka“. Ugovor o dodjeli 314.260,56 kuna u petak su u Društvenom domu u Novoj Vesi Petrijanečkoj, potpisali ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Ukupni prihvatljivi troškovi su 538.489,38 kuna, a Općini Petrijanec dodijeljeno je spomenutih 314.260,56 kuna, što je najviši mogući iznos sufinanciranja ukupno utvrđene vrijednosti prihvatljivih izdataka projekta.

Načelnik, Željko Posavec, istaknuo je kako je ovo samo jedan od velikih projekata koji se u posljednjih nešto više od godinu dana provodi na području Općine Petrijanec. Nakon obnove zdravstvene ambulante te područne škole u Strmcu, uz danas potpisani ugovor za energetsku obnovu spomenutog doma u Novoj Vesi tu je i rekonstrukcija društvenog doma u Družbincu vrijedna 1,4 milijuna kuna, s pomoći Ministarstva graditeljstva od 405 tisuća kuna.

– Obnova društvenog doma u Novoj Vesi dokaz je da se ravnomjerno ulaže i da jednako brinemo za sve dijelove naše općine odnosno svako njeno naselje. Marljivi ljudi u ovom mjestu zaslužili su imati reprezentativan objekt, mjesto okupljanja, i nakon energetske obnove Društveni dom u Novoj Vesi bit će na ponos svih mještana – izjavio je načelnik Posavec koji je podsjetio da je dom izgrađen 1989. godine i otada nije obnavljan.

Zgrada je građena prema tadašnjim standardima i u današnje vrijeme nezadovoljava propise oko energetske učinkovitosti te je kao cjelinu ne možemo nazvati energetski učinkovitom zgradom. Zgrada nije toplinski izolirana vanjskom ovojnicom što rezultira nepotrebnim “rasipanjem” energije za njeno grijanje. Sve to također rezultira povećanom emisijom CO2 koja se ispušta u atmosferu te samim tim nepotrebno zagađuje okoliš što isto tako nije u skladu sa OPKK koji u svom programu veliku pozornost pridaje zaštiti i očuvanju okoliša.

Osim ulaganja u energetsku obnovu javnih objekata, društvenih domova, Općina se može pohvaliti i projektima na drugim područjima. Tako je ovih dana radovima Varkoma započela Rekonstrukcija ulice Butina, sufinancirano iz mjere 7.2.2. Ruralnog razvoja u iznosu od 1.750.437,25 kn. Ne smije se izostaviti ni dogradnja dječjeg vrtića vrijedna 3 milijuna kuna uz državnu pomoć od polovice tog iznosa iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

– Svi ovi projekti imaju jedan cilj, a to je osigurati životni standard i kvalitetu života mještana naše općine kakvu imaju stanovnici veći sredina. Ovdje stvaramo uvjete kvalitetnog života i to je, uz sigurna radna mjesta i primjerene plaće, jedini način da mlade obitelji zadržimo u našoj općini – zaključio je Posavec.

Zahvalio je ministru graditeljstva i prostornog uređenja Štromaru na suradnji prilikom prijave i dobivanja projekta te je poručio da su u Općini spremni za nove natječaje.

Štromar je izjavio da je na prostoru Varaždinske županije u proteklih nešto više od godinu dana Ministarstvo uložilo 302 milijuna kuna.

– To je 302 milijuna kuna energetske obnove, od bolnica, škola, vrtića, ovakvih domova kao što je ovaj u Novoj Vesi, rješavanje problema klizišta, financiranje izmjena prostornih planova do malih komunalnih projekata – rekao je Štromar koji je podsjetio da općine i gradovi, kao i županije sada raspolažu s većim izvornim proračunima pa mogu više ulagati u projekte.

Kako bi se do kraja privelo uređenje Društvenog doma u Novoj Vesi Općina Petrijanec je u obvezi osigurati financijski doprinos u iznosu od 417.232,57 kuna iz vlastitih sredstava ili vanjskim financiranjem. Ukupno uređenje doma vrijedno je 731.493,13 kuna.

Provedbom mjera energetske obnove zgrade Društvenog doma u kojoj se odvija i vatrogasna djelatnost ostvarit će se smanjenje godišnje primarne potrošnje energije za 46,96% u odnosu na potrošnju godišnje primarne potrošnje energije prije provedba mjera energetske obnove. Osim toga, ostvarit će se smanjenje potrošnje toplinske energije za grijanje (QH,nd) za 75,88%, u odnosu na godišnju potrošnju toplinske energije za grijanje prije provedbe mjera energetske obnove. Navedenim aktivnostima osigurat će se smanjenje emisije CO2 na godišnjoj razini za 45,64%.

Projektom Energetska obnova Društvenog doma na adresi Ljudevita Gaja 1, Nova Ves Petrijanečka želi se unaprijediti energetska učinkovitost zgrade. Navedeno će se postići ETICS sustavom toplinske izolacije vanjskih zidova, toplinskom izolacijom stropa prema negrijanom tavanu, toplinskom izolacijom poda prema negrijanim prostorijama u pogledu suterena. Također, bolja energetska učinkovitost zgrade će se postići zamjenom dotrajale stolarije novom PVC stolarijom boljih energetskih karakteristika uz ugradnju najsuvremenijeg sistema RAL koji osiguravaju veću uštedu energije i sprečavaju pojavu vlage kao i njezine posljedice. Sve navedeno će sukladno elaboratu racionalne uporabe energije i toplinske zaštite rezultirati smanjenjem godišnje potrebne toplinske energije za grijanje (YH,nd) za 75,88%, smanjenjem primarne energije 46,94% i smanjenjem emisije CO2 za 45,64% na godišnjoj razini. Također, projektom Energetska obnova zgrade Društvenog doma na adresi Ljudevita Gaja 1, Nova Ves Petrijanečka predviđa se i izvedba betonske ulazne rampe za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te dogradnja ulaznog podesta i stuba. U svrhu energetske obnove jedne funkcionalne cjeline koja se sastoji od zgrade Društvenog doma, planiranim zahvatom svim korisnicima se osiguravaju bolji životni uvjeti za boravak ljudi u odnosu na postojeće dotrajalo, ne adekvatno stanje ovog Doma. U sklopu projekta obnoviti će se krovište zgrade te će se izvesti limarski radovi.

Općina Petrijanec prijavila je prvog dana otvaranja novog natječaja 04.09.2018.g.  „Energetske obnove javnih zgrada“ novi projekat pod nazivom „ Energetska obnova zgrade Sportskog centra Nova Ves na adresi Rade Končara 10, Nova Ves Petrijanečka“ a ukupna vrijednost tog projekta jest 634.946,38 kn.

 

Skip to content